Nagłośnienia basenów

Opublikowano dnia 29-10-2021
Kategoria: Aktualnośći

Nagłośnienia basenów muszą spełniać szereg wymagań, by mogły sprawdzać się w praktyce. Musi to być sprzęt wysokiej klasy, który wyróżnia się nie tylko świetnym brzmieniem, ale również bardzo dużą odpornością na warunki otoczenia. Chodzi przecież o to, by muzyka odtwarzana na pływalni była dobrze słyszalna dla wszystkich, ale równocześnie nie było ryzyka, że sprzęt nie poradzi sobie z wilgotnością. Co trzeba wiedzieć o nagłośnieniu basenów?
 

Szczególne warunki

Zanim przejdziemy do tego, jakie głośniki na basen, skupmy się na tym, czym charakteryzuje się cały system nagłośnienia w takim miejscu. Przede wszystkim musi on być niezwykle wydajny. Wynika to z faktu, że na halach basenowych jest kiepska akustyka. Zbiorniki z wodą, wysokie sufity i stalowe rusztowania przy suficie nie wpływają na nią zbyt dobrze. Do tego trzeba jeszcze dodać hałas związany z pracą pomp, przelewaniem się wody, a czasami także zjeżdżalniami i sztucznymi falami. To wszystko sprawia, że na basenie może być spory rozgardiasz, a nagłośnienie powinno się wybić ponad niego. W tych szczególnie trudnych warunkach stworzenie dobrego jakościowo nagłośnienia może być ogromnym wyzwaniem, które wymaga szczegółowego planowania już na etapie przygotowywania się do inwestycji. Warto o tym pamiętać, bo zaplanowanie nagłośnienia powinno zostać uwzględnione już w projekcie budynku.
 

Odporne na działanie wilgoci

Nagłośnienie basenu musi być odporne na działanie wszechobecnej wody. Nie tylko może ona fizycznie zalewać niektóre części systemu, ale też może wnikać w każdy sprzęt elektroniczny w postaci pary wodnej. W końcu na każdej hali pływackiej panuje bardzo wysoka wilgotność. Trzeba więc upewnić się, że głośniki basenowe nie będą narażone na jej działanie. Na szczególną uwagę zasługują specjalne głośniki podwodne, które pomagają w emisji dźwięków.
 

Różne zastosowania

Nagłośnienie basenów powinno spełniać wiele kryteriów. Bardzo ważne jest, by oprócz muzyki możliwe było odtwarzanie komunikatów - wcześniej nagranych oraz tych na żywo. Bardzo ważne jest też, by możliwy był podział nagłośnienia na różne sekcje tak, by można było w pomieszczeniach dla pracowników, głównej hali basenu, szatniach i przy kasach odtwarzać zupełnie inne nagrania. Oznacza to, że oprócz głośników w zestawie z nagłośnieniem powinna znajdować się matryca miksująca, która umożliwi emisję różnych nagrań. W systemie ważne znaczenie odgrywa też odtwarzacz - plików mp3 lub czasami jeszcze odtwarzacz, który umożliwia odtwarzanie kilku płyt CD bez konieczności ręcznej ich zmiany. Każde z tych rozwiązań umożliwia automatyzowanie systemu oraz zmniejsza ilość obowiązków osoby, która czuwa nad poprawną pracą systemu. Dobrym pomysłem jest dodatkowe połączenie systemu nagłośnieniowego z alarmem przeciwpożarowym. Umożliwia to automatyczne odtworzenie komunikatu o ewakuacji we wszystkich strefach basenu, gdy tylko zostanie uruchomiony alarm. W razie zagrożenia może to przyspieszyć podjęcie odpowiednich kroków przez osoby odpowiedzialne za ewakuację obiektu.

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane