Filtry

Odtwarzacze i przetwarzacze sygnału

Kompletowanie nagłośnienia wymaga, oprócz dobrania głośników, wyposażenia system w odpowiedni odtwarzacz sygnału. W zależności od przeznaczenia, urządzenie powinno transmitować sygnał radiowy, komunikaty głosowe lub odtwarzać ścieżki dźwiękowe z rozmaitych nośników pamięci.


Rozmaite źródła dźwięku dostępne na rynku

Jednym z najpopularniejszych źródeł dobrej jakości dźwięku są płyty CD, a ich odtwarzanie to dla wielu nagłośnieniowców niezbędna funkcja dobrego systemu audio. Miłośnicy analogowego brzmienia będą z kolei skłaniać się raczej w stronę gramofonów, które odtwarzają płyty winylowe. Niektóre z nowoczesnych modeli posiadają wbudowany przedwzmacniacz, ale mimo to nie charakteryzują się uniwersalnością, dlatego przeznaczone są jedynie dla prawdziwych koneserów muzyki z winyli. Gramofony dedykowane do systemów audio najczęściej wyposażone są jedynie w analogowe wyjścia, a rzadko w złącze USB, pozwalające na zgranie zawartości płyty do formatu MP3.
Coraz większą popularność w systemach nagłośnieniowych zdobywają formaty cyfrowe, które najczęściej przewyższają płyty CD pod względem jakości sygnału dźwiękowego. Odtwarzacze wyposażane przez producentów w wejścia USB umożliwiają odczytywanie nośników pamięci typu pendrive czy dysk SD. Nowoczesne odtwarzacze dźwięku posiadają możliwość bezpośredniego łączenia z urządzeniami mobilnymi za pomocą portu Bluetooth. Połączenie w taki sposób lub za pomocą tradycyjnego wejścia „mini jack” pozwala na przesył do głośników sygnału z serwisów strumieniujących muzykę przez Internet.
W systemach PA w miejscu pracy dobrym rozwiązaniem będzie radioodtwarzacz sygnału AM/FM – w biurowcach i innych zakładach najczęściej słucha się popularnych stacji radiowych.
 

Moduły do wbudowania

Funkcjonalność systemów instalacyjnych można rozbudowywać poprzez dołączanie rozmaitych modułów. Przykładem może być moduł telefoniczny, który automatycznie odbiera przychodzące połączenie i przekazuje sygnał dźwiękowy do wzmacniacza. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie osobnego tunera radiowego, który odbiera sygnał AM/FM na różnych częstotliwościach i przesyła go do systemu głośników. 
Systemy radiowęzłowe Public Address zazwyczaj muszą posiadać możliwość nadawania komunikatów głosowych. Wyposażenie kompletu w odpowiedni w moduł strefowy umożliwia podłączenie mikrofonów do nagłośnienia. To rozwiązanie jest przydatne między innymi w sklepach, salach konferencyjnych czy halach produkcyjnych i magazynach.

Jak odbywa się sterowanie dźwiękiem w systemach instalacyjnych?

W systemach nagłośnienia instalacyjnego przetworniki zamontowane są w ścianie lub suficie, co ogranicza możliwość bezpośredniego sterowania ich pracą. Pomogą w tym regulatory głośności, które umożliwiają wygodne sterowanie poziomem natężenia dźwięku. Mogą przybierać formę sterowników montowanych na ścianie, wyglądem przypominających przełączniki światła lub kontrolery klimatyzacji. Występują również w formie komfortowych pilotów

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane