Pozostałe dodatki do systemów nagłośnienia instalacyjnego
Nagłośnienie instalacyjne obiektów użytku publicznego wymaga doboru sprzętu stworzonego z dedykacją do dużych, wydajnych systemów. Nagłośnienie tego typu powinno być sposobem na zaopatrzenie pomieszczeń w dobrze słyszalny dźwięk, a także łączyć w sobie efektywność z dyskrecją. Przetworniki montowane w otworach ściennych lub suficie oszczędzają miejsce i nie przeszkadzają w miejscu pracy, restauracji czy innym budynku użytku publicznego. Producenci, poza podstawowymi elementami kompletów audio, tworzą także rozwiązania umożliwiające poprawę działania już posiadanych systemów.
Jak można zwiększyć możliwości zestawu nagłośnieniowego?
Niektóre z dostępnych dodatków do systemów audio przydadzą się już na etapie montażu. Bezpieczną instalację umożliwi miernik oporności linii głośnikowej, który jest pomocny przy łączeniu urządzeń i doborze odpowiedniego okablowania czy wzmacniacza.
Instalacyjne systemy dźwiękowe posiadają liczne możliwości rozbudowy. Można na przykład dokupić kompatybilny do posiadanej instalacji interfejs sieciowy, który po odpowiednim połączeniu z komputerem stacjonarnym lub laptopem umożliwi sterowanie urządzeniami audio w całym budynku. Niektóre modele tego typu pozwalają na jednoczesne kontrolowanie więcej niż jednej strefy akustycznej.
Jeśli system nagłośnieniowy został zbudowany z myślą o zbyt małej liczbie urządzeń, jednostka centralna może nie być wyposażona w wystarczającą ilość kanałów. Czasem problem mogą rozwiązać zasilacze rozszerzające, które umożliwiają podłączenie więcej niż jednego urządzenia do portu miksera, co przydaje się na przykład przy dołączaniu pulpitów mikrofonowych. Zasilacz rozszerzający powinien zostać odpowiednio dobrany pod względem rodzaju wchodzących w jego skład przewodów – muszą być kompatybilne z posiadanymi portami wejściowymi.
Inne dodatki oferowane przez producentów audio
Jeśli posiadana instalacja audio sprawdza się dobrze, ale nie jest wyposażona w bezprzewodowe złącze Bluetooth, można dodać tę funkcję do systemu poprzez dokupienie modułu odbiornika Bluetooth. Muzykę można przesyłać do urządzenia bezpośrednio z telefonu czy innego mobilnego sprzętu, a następnie moduł prześle sygnał do reszty elementów instalacji. Pozwala to na dostosowanie istniejących już kompletów nagłośnieniowych do zdobywających coraz większą popularność serwisów strumieniujących muzykę przez Internet.
W systemach użytku publicznego, które emitują sygnał radiowy, brzmienie można polepszyć poprzez zastosowanie wzmacniaczy antenowych. Są one dedykowane dla odbiorników wieloczęstotliwościowych, które wyposażone są w gniazda antenowe z zasilaniem.
Jak widać, system nagłośnieniowy poza podstawowymi elementami, może zostać wzbogacony o liczne dodatki, poprawiające jego funkcjonalność. Nie zawsze konieczne jest inwestowanie w nowe głośniki czy wzmacniacze – niejednokrotnie dostosowanie do obecnych oczekiwań użytkownika będzie wymagało jedynie dokupienia niewielkiego dodatku.