Kompletowanie nagłośnienia estradowego

Dobór estradowego sprzętu audio jest dość trudnym procesem dla osoby zajmującej się nagłośnieniem. Jakość brzmienia nie musi bowiem zadowalać jedynie akustyka, ale przede wszystkim powinna zapewnić jak najlepsze wrażenia dźwiękowe widowni. 
Jakie elementy wchodzą w skład nagłośnienia estradowego? Kompletny tor nagłośnieniowy składa się z głośników, mikrofonów, okablowania, mikserów, wzmacniaczy i urządzeń efektowych. Podstawą jest odtwarzacz sygnału, który przesyła dźwięk do wzmacniacza. Obecnie standardem są odtwarzacze obsługujące cyfrowe formaty ścieżek dźwiękowych, choć niektórzy nadal korzystają ze sprzętu odtwarzającego muzykę z płyt CD. 
Sercem nagłośnienia estradowego jest mikser, który stanowi centrum dowodzenia akustyka. W tym miejscu odbywa się sterowanie wszystkimi źródłami dźwięku. Niektóre modele mają wbudowany wzmacniacz, co eliminuje konieczność zakupu dodatkowego urządzenia. W zależności od liczby planowanych do podłączenia urządzeń, mikser powinien posiadać odpowiednią ilość kanałów. Podczas budowania scenicznego systemu audio warto pamiętać o ewentualności podłączenia instrumentów.
Sprzęt estradowy powinien być dostosowany do używanych instrumentów muzycznych i pożądanego ich brzmienia. Istotne jest tutaj odpowiednie okablowanie, dobrane pod kątem parametrów technicznych do wszystkich sprzętów audio.
 

Produkty

Kolumna aktywna Rondson SPC-10AU
RONDSON

Kolumna aktywna Rondson SPC-10AU

Cena widoczna po zalogowaniu
Kolumna aktywna Rondson SPC-12AU
RONDSON

Kolumna aktywna Rondson SPC-12AU

Cena widoczna po zalogowaniu
Kolumna aktywna Rondson SPC-15AU
RONDSON

Kolumna aktywna Rondson SPC-15AU

Cena widoczna po zalogowaniu

Jak dobrać kolumny estradowe?

Podstawą scenicznego systemu audio są odpowiednio dobrane kolumny. Dzielą się one na dwie podstawowe kategorie – głośniki aktywne oraz pasywne. Pierwsze z nich mogą pracować samodzielnie, podczas gdy drugie wymagają podłączenia zewnętrznego wzmacniacza. Wygodniejszym rozwiązaniem do zastosowań estradowych wydają się być kolumny aktywne. Nie wymagają one zestrajania z zewnętrznym sprzętem, są łatwe w transporcie oraz w instalacji. Te zalety wiążą się jednak zazwyczaj z wyższą ceną kolumn aktywnych. W zależności od pożądanego rozmiaru głośników, wybierać można między kolumnami statywowymi i podłogowymi.

Specyfikacja techniczna kolumn – ważne parametry

Kolumny należy dobrać odpowiednio do wielkości nagłaśnianych powierzchni, tak by wydajnie zapełnić dźwiękiem całą przestrzeń. Liczy się tutaj moc urządzenia. Przyjmuje się, że kolumny aktywne o mocy 500 W będą sprawdzać się dobrze na imprezach z maksymalnie setką gości, takich jak mniejsze wesela czy spotkania firmowe. Głośniki 700-watowe pracują efektywnie na świeżym powietrzu, podczas większych imprez czy na boiskach sportowych.
Istotnym parametrem jest oczywiście średnica przetworników w kolumnach. Upraszczając – im większa membrana, tym niższe dźwięki może emitować. Nagłośnieniowcy korzystający z 10-calowych lub mniejszych kolumn, powinni wzbogacić swój komplet audio o subwoofer, który z powodzeniem odtworzy najniższe częstotliwości.


Dodatki efektowe

O jakości całego występu estradowego decyduje również oprawa estetyczna i dodatki. Dopełnieniem mogą być urządzenia efektowe w postaci wytwornic dymu, a szczególnie istotne w tej kategorii jest odpowiednie oświetlenie. Umożliwia ono uwidocznienie dla publiczności osób znajdujących się na scenie, a także akcentowanie ważnych momentów w trakcie show i efektowne koordynowanie pracy lamp z muzyką.

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane