Filtry

Cena

-

Końcówka mocy estradowej – gwarancja mocnego brzmienia 

Końcówka mocy z reguły przynależy do wzmacniacza zintegrowanego, który dysponuje również przedwzmacniaczem i układem zasilania. Konstrukcja wzmacniacza może sięgać do tranzystorów lub lamp elektronowych. Praca przedwzmacniacza polega na poborze małej ilości prądu z odtwarzacza dźwięku, który następnie zostaje skierowany do wzmacniacza. Końcówka mocy jest z kolei ostatnim elementem toru wzmacniającego – odpowiada za wzmocnienie prądu i napięcia. Potęguje sygnał oraz zasilenie głośników, których kolumny przemieniają sygnał w fale akustyczne. Proces skutkuje o wiele mocniejszym i czystszym dźwiękiem.
Wzmacniacz jest urządzeniem kojarzonym przede wszystkim ze środowiskiem home audio - nie bez przyczyny. W języku estradowym wzmacniacz określany jest raczej mianem powermixera. Wynika to z faktu, że w technice estradowej przedwzmacniacz zastępuje często mixer o podobnym działaniu. Zwykły wzmacniacz jest często mniej praktyczny. Wykorzystanie mixera wymaga jednak doboru odpowiedniego elementu wzmacniającego. Powermixer, w odróżnieniu od wzmacniacza, posiada jedynie wejście sygnałowe, włącznik zasilania oraz wyjścia głośnikowe. Mimo to dysponuje większą ilością elementów służących do regulacji różnych parametrów. Brak wzmacniacza i przedwzmacniacza skraca ścieżkę dźwięku, co skutkuje lepszym dźwiękiem niż w przypadku wzmacniacza zintegrowanego. 

Produkty

produkt testowy

produkt testowy

11 069 998,77 zł 12 299 998,77 zł (8 999 999,00 zł netto)

  • Darmowa dostawa
  • Wyprzedaż
  • Nowość
  • Bestseller
  • Taniej o -10%
produkt testowy

produkt testowy

12 299 998,77 zł (9 999 999,00 zł netto)

W jaki sposób dobrać końcówkę mocy, aby nie skrzywdzić kolumny?

Każdorazowo zakup wzmacniaczy powinien poprzedzać dobór kolumn, ponieważ ich parametry determinują rodzaj potrzebnych wzmacniaczy. Sprzęt należy dopasować w taki sposób, aby moc wyjściowa wzmacniacza równała się mocy kolumny lub nieco ją przewyższała. Istotnym zagadnieniem jest także minimalna impedancja wyjściowa obu urządzeń, która powinna odpowiadać ściśle zaleceniom producenta. W przypadku nieodpowiedniego dostosowania parametrów, głośnik może zostać łatwo uszkodzony. 
Ważną kwestią jest budowa estradowej końcówki mocy. Ze względu na częste użytkowanie powinna dysponować wytrzymałą obudową, wykonaną z przynajmniej dwumilimetrowej blachy. Końcówka musi być wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, między innymi w diodę „Protect”. W przypadku większości końcówek aktywacja diody skutkuje odłączeniem kolumn głośnikowych. Takie zabezpieczenie ochrania kolumny przed napięciem stałym, dla głośników morderczym, ponieważ skutecznie spalającym cewkę. Równie fundamentalnym elementem jest sygnalizator clipowania, czyli dioda „Clip”. Dioda informuje o przesterowaniu, czyli o przekroczeniu znamionowej mocy wyjściowej. Przesterowanie sygnału jest szczególnie niebezpieczne dla głośników wysokotonowych. 


Jakie parametry wzmacniacza są najważniejsze z punktu widzenia kupującego?

Zasadniczym parametrem, na który kupujący powinien zwrócić szczególną uwagę, wydaje się być moc ciągła wzmacniacza (RMS). To liczbowo przełożona wartość przy znamionowej impedancji obciążenia. Pasmo przenoszenia jest równie istotnym parametrem, który obrazuje minimalną i maksymalną częstotliwość sygnału na wyjściu wzmacniacza podawaną wraz ze spadkiem amplitudy sygnału. Warto zdecydować się na sprzęt o parametrze na poziomie częstotliwości 20 – 25 Hz. Zniekształcenia sygnału powinny dysponować wartością nie przekraczającą poziomu 0,1%. Ważny jest także parametr poboru mocy z sieci wzmacniacza. 

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane