Filtry

Producent

Opcje dodatkowe

Kable do nagłośnienia publicznego – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Jakość dźwięku odtwarzanego z systemu audio zależy w dużej mierze od każdej jego części, dlatego warto zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół, podczas kompletowania systemu nagłośnienia do domu czy miejsca publicznego.


Kable do nagłośnienia publicznego – podstawowe informacje

Kable do nagłośnienia publicznego są niezmiernie ważne, ponieważ to od nich zależy szybkość przesyłu impulsów, a więc jakość odtwarzanego audio. Warto pamiętać, że jakość nawet najlepszego głośnika ulegnie znacznemu pogorszeniu, a jego możliwości nie będą w pełni wykorzystane, jeśli dobrane przewody oraz sposób podłączenia urządzenia będzie nieodpowiedni. Powierzchnia do przewodu prądu elektrycznego może zostać wykonana z dwóch materiałów – miedzi lub srebra. Kabel powinien być zabezpieczony warstwą izolacyjną, która przyczynia się do lepszej żywotności przewodu oraz zapobiega ewentualnym uszkodzeniom i zwarciom. Na końcu kabla najczęściej znajdują się wtyki. Ich głównym zadaniem jest możliwość podłączenia urządzeń - ze względu na to, że końcówka jest bardzo ważnym punktem, jeśli chodzi o przesyłanie audio, najczęściej wykonana jest ze złota lub srebra. 
 

Produkty

AMC iLive mini XLR - Wtyk mini XLR 4-pin
AMC

AMC iLive mini XLR - Wtyk mini XLR 4-pin

Cena widoczna po zalogowaniu
CHORD C-Line RCA - Interkonekty analogowe
AKG

CHORD C-Line RCA - Interkonekty analogowe

Cena widoczna po zalogowaniu

Jakie są najważniejsze zalety kabli w systemie nagłośnienia?

Przewody wykorzystane w systemie nagłaśniania pozwalają przede wszystkim na utrzymywanie najwyższej jakości dźwięku generowanego przez urządzenia. Dzięki kablom można swobodnie tworzyć swój własny system nagłośnienia, idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika zarówno w pomieszczeniach, jak i na dużych otwartych przestrzeniach. Kable umożliwiają tworzenie całych, nieraz wieloelementowych systemów nagłośnienia publicznego. Dobrej jakości przewody są wytrzymałe i nie ma potrzeby częstego ich zmieniania, co więcej – zapewniają bezpieczeństwo. Eliminują ryzyko zniszczenia głośników lub innych urządzeń audio.


Przewody srebrne czy miedziane - które wybrać?

Na rynku można spotkać dwie wersje przewodów – wykonane są z miedzi lub ze srebra. Miedź jest zdecydowanie częściej stosowana w kablach, ponieważ doskonale radzi sobie z przesyłaniem danych. Z kolei kable wykonane z srebrnych żył są zdecydowanie droższe, jednak lepszej jakości. Warto pamiętać, że najważniejsza jest czystość użytego przewodnika, ponieważ wszelkie domieszki i zanieczyszczenia materiału mogą znacznie pogarszać przesyłane brzmienie.


Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając najlepsze kable do systemu audio?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest jakość wtyków. Powinny być wyjątkowo wytrzymałe, ponieważ na skutek częstej eksploatacji mogłyby ulec zniszczeniu i pogarszać przesyłane audio. Bardzo istotna jest również długość kabla – najczęściej jest dobierana według indywidualnych preferencji. Nie bez znaczenia jest także grubość przewodu. Powinna zostać dopasowana do mocy konkretnego urządzenia – kabel o stosunkowo niewielkiej przekątnej będzie odpowiedni do głośników o specyfikacji około 70 W. Im wyższa specyfikacja, tym przewód powinien być grubszy.

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane