Filtry

Producent

Opcje dodatkowe

Jak wybrać najlepszy kabel głośnikowy i na co warto zwrócić uwagę?

Kable głośnikowe są niezwykle ważną częścią systemów nagłaśniania, bez względu na to, czy sprzęt  znajduje się wewnątrz pomieszczenia czy na otwartej przestrzeni. Choć wybór najlepszych przewodów może wydawać się skomplikowany, wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów.


Kable głośnikowe - najważniejsze informacje

Przewody pozwalają na połączenie poszczególnych urządzeń w systemie nagłaśniania. Ich jakość jest bardzo ważna, ponieważ słabej jakości kable mogą znacznie pogarszać jakość audio – wtedy nawet głośniki z górnej półki nie wykorzystają pełnego potencjału. Przewody w dużym stopniu wpływają na przekazywane dźwięku, a najlepsze modele pozwalają uzyskać czytelne i przejrzyste brzmienie.


Jak wybrać odpowiednią grubość kabla głośnikowego?

Na rynku można spotkać wiele rodzajów kabli, różniący się os siebie grubością. Aby wybrać odpowiednią, należy wcześniej sprawdzić parametry konkretnego urządzenia, a dokładniej – jego moc. W przypadku sprzętu o specyfikacji do 70 W idealnie sprawdzi się przewód o średnicy 1,5 mm², do głośników o większej mocy (do 120 W) pasował będzie kabel o 2,5 mm², z kolei do naprawdę potężnych urządzeń o mocy przekraczającej 120 W wykorzystuje się przewody o grubości dochodzącej nawet do 4 mm². Warto pamiętać, że im większa jest średnica – tym większa będzie odporność prądowa i mniejszy opór.
 

Produkty

Dali SC F222C - Przewód głośnikowy OFC 2x2.2mm
DALI

Dali SC F222C - Przewód głośnikowy OFC 2x2.2mm

4 399,00 zł (3 576,42 zł netto)

Dali SC RM230C - Przewód głośnikowy OFC 2x3.0mm
DALI

Dali SC RM230C - Przewód głośnikowy OFC 2x3.0mm

2 499,00 zł (2 031,71 zł netto)

Dali SC RM230ST - Przewód głośnikowy OFC 2x3.0mm
DALI

Dali SC RM230ST - Przewód głośnikowy OFC 2x3.0mm

4 999,00 zł (4 064,23 zł netto)

Melodika - Kabel do subwoofera REL MDRSUB
MELODIKA

Melodika - Kabel do subwoofera REL MDRSUB

539,00 zł (438,21 zł netto)

Z czego powinien być wykonany kabel głośnikowy?

Każdy przewód składa się z tzw. żyły przewodzącej oraz izolacji. Warstwa izolacyjna ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczać przewód przed uszkodzeniem oraz znacząco wpływa na solidność całej konstrukcji. Zapobiega również ewentualnym usterkom i zwarciom. Z kolei żyły można spotkać na rynku w różnych wersjach - miedziane i posrebrzane. Miedź doskonale przewodzi sygnał i jest stosunkowo niedroga. Warto jednak upewnić się, że producent skorzystał z czystej miedzi, bez domieszek i zanieczyszczeń. Kable z posrebrzaną żyłą mogą być nieco droższe, jednak cena znajduje odzwierciedlenie w jakości, ponieważ srebro wyróżnia się bardzo wysoką przewodnością i wpływa na znacznie wyższy poziom przekazywanego audio.


Co jeszcze jest istotne podczas wyboru kabla?

Kolejną ważną kwestią przy wyborze odpowiedniego kabla do systemu nagłośnień publicznych jest jego długość. Zasadniczo przy wszelkich konstrukcjach warto dobierać możliwie jak najkrótsze przewody, jednak po podłączeniu nie powinny one być napięte, ponieważ wówczas wzrasta prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu. Warto również sprawdzić, jakiej jakości wtyki w przewodach zastosowano. Niestety końcówki mogą często niszczyć się na skutek częstej eksploatacji, dlatego powinny być wytrzymałe i solidne – najlepsze modele pokryte są srebrem lub złotem, co pozwala dokładnie przekazywać dźwięk, bez ubytku na jego jakości. Na rynku dostępne są również różne rodzaje wtyków – bananowe i widełkowe (precyzyjniejsze, jednak mogące sprawić problemy w montażu).

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane