Jednym z najlepszych możliwych rozwiązań do przesyłania cyfrowego sygnału audio są kable optyczne. Umożliwiają one transmisję danych światłowodem, za pomocą czerwonego światła. W żaden sposób nie ograniczają go zakłócenia elektromagnetyczne, więc odblokowują prawdziwy potencjał sprzętu grającego. Kable optyczne często wykorzystywane są przez użytkowników domowych korzystających z komputerów, konsol czy domowego sprzętu audio. Nie wpływają na niego negatywnie nawet duże odległości od przekaźnika do odbiornika. Z tego powodu jest chętnie użytkowany przez miliony użytkowników na całym świecie.
Standard Toslink w kablach optycznych
Do najpopularniejszych rozwiązań należą kable optyczne wykonane w standardzie Toslink. Średnica przewodu oscyluje w granicach 1 mm. Transmisja danych odbywa się za pomocą impulsów światła czerwonego z maksymalną prędkością 125 Mb/s. Drugim popularnym rozwiązaniem jest Toslink Jack, który posiada zakończenie światłowodu umieszczone we wtyczce.
Produkty
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kabla?
Czy na pewno potrzebujesz zastosować kabel optyczny? Jeżeli nie posiadasz sprzętu dobrej jakości, takie rozwiązanie nie będzie miało sensu. Taki sam efekt uzyska się poprzez wysyłanie obrazu i dźwięku poprzez kabel HDMI. Jeśli jednak chcesz wydobyć ze sprzętu grającego wszelkie niuanse i szczegółowe dźwięku – kabel optyczny jest dla Ciebie. Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?
Materiał, z którego został wykonany – najtańsze kable cechuje budowa z tworzyw sztucznych, natomiast droższe wersje mają szklany rdzeń. Oznacza się on także lepszą trwałością niż tańsze zamienniki.
Tworzywo, z którego została wykonana wtyczka – może być ona pozłacana, bądź nie. Pozłacany wtyk gwarantuje ochronę przed zanikaniem sygnału oraz zwiększa trwałość produktu.
Długość kabla – do zastosowań domowych powinien on wynosić maksymalnie do 10m. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić jaka długość będzie potrzebna.
Pasmo przenoszenia – im wyższe tym lepszy jest kabel. Standardowo wartość ta wynosi od 9 do 11 Mhz.
Zabezpieczenie przed złamaniem – niektóre kable zaopatrzone są w otulinę, która zapewnia im lepszą trwałość. Warto rozważyć tę opcję, jeśli obawiasz się pęknięcia rdzenia.
Jakie są rodzaje kabli optycznych?
Dzieli się je ze względu na:
Materiał rdzenia – przewody szklane umożliwiają szybki przesył danych z ogromną prędkością i na dużą odległość. Z tego względu są też najlepszym rozwiązaniem, jednak w warunkach domowych dobrze sprawdzą się takie wykonane z tworzyw sztucznych bądź półprzewodników.
Geometrię – wyodrębnić można 3 rodzaje kabli: planarne (światło więzione jest wskutek odbicia wewnętrznego), paskowe (możliwa propagacja światła w dwóch kierunkach) oraz włóknisty (złożony z wielu włókien).
Strukturę modową – wyróżnia się rozwiązania jedno- lub wielomodowe. Różnią się między sobą grubością oraz sposobem rozchodzenia się fali.
Współczynnik załamania – a raczej jego rozkład. Kable skokowe cechuje skokowa zmiana załamania z rdzeniem, natomiast gradientowe – płynna.
Standard – Toslink bądź mini-toslink.
Ostatnio oglądane
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.