Filtry

Producent

Opcje dodatkowe

Wszystko co powinieneś wiedzieć o kablach HDMI

Kable HDMI (High-Definition Multimedia Interface) od wielu lat stanowią nieodzowny element w zakresie transmisji danych. Powszechnie wykorzystywane do podłączania urządzeń cyfrowych do odtwarzacza, projektora czy amplitunera i przesyłania danych z zachowaniem dobrej jakości, nie tracą na popularności. Obecnie prawie każdy dostępny na rynku sprzęt posiada port HDMI do podpięcia dedykowanego kabla.


Jakie są standardy kabli HDMI?

Kable HDMI dostępne są na rynku od niemal dwudziestu lat, co powoduje pojawianie się coraz nowszych wersji dostosowanych do rozwijającej się technologii. W powszechnym użyciu znajduje się kilka rodzajów przewodu HDMI. Standardowy (HDMI 1.0-1.2) przeznaczony jest do transmisji danych w standardowej rozdzielczości HD (720p, 1080i, 1080p). Do rozdzielczości 3D, 4K i Deep Colour przeznaczone są kable HDMI High Speed (standard 1.3-1.4a). 
Drugą grupę stanowią te same przewody wzbogacone o Ethernet, zapewniające połączenie sieciowe wielu urządzeń. Do kabli dostosowanych do najbardziej nowoczesnych sprzętów należą przewody Premium High Speed HDMI i UltraHigh Speed HDMI. Pierwszy (w standardzie 2.0, 2.0a i 2.0b) wykorzystuje rozdzielczość 4K z bardzo szerokim zakresem barw (4:4:4), drugi natomiast (o standardzie 2.1 i wyższym) przeznaczony jest do najwyższych rozdzielczości – 4K, 5K, 8K i 10K. Oba zapewniają zdecydowanie najszybszą transmisję danych, z gwarancją dobrej jakości przekazywania sygnału audio i video. Przy wyborze kabla pod kątem jego standardu warto pamiętać, że nowsze wersje w zdecydowanej większości przypadków są kompatybilne z wcześniejszymi.
 

Produkty

Kluczowe parametry przekładające się na jakość przekazu

Przy wyborze odpowiedniego kabla HDMI warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. W zależności od przeznaczenia, długość przewodu dostępnego na rynku osiąga nawet 25m, więc może być on wykorzystywany w salach konferencyjnych. Do użytku domowego dostępne są z kolei przewody nawet poniżej 1m; to kluczowe pod kątem jakości przesyłanego sygnału. Im większa długość tym większe ryzyko zakłóceń i interferencji z innymi urządzeniami. Najpopularniejszym rozwiązaniem gwarantującym jest miedź OFC, czyli tzw. miedź beztlenowa, która jest stosowana w większości kabli na świecie. Dodatkowo przy wyborze dłuższego kabla warto zainwestować w pozłacane wtyki. Tego typu końcówki stanowią dodatkową ochronę przed zakłóceniami lub całkowitą utratą sygnału – w opozycji do styków, które z czasem mogą się utlenić. Niektóre kable są również wyposażone w ferrytowe żyły i wzmacniacze sygnału, które nie tylko utrzymują, ale i zwiększają jakość odbioru przesyłanego sygnału. 

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane