Filtry

Producent

Opcje dodatkowe

Kable zasilające – czy wybór odpowiedniego ma znaczenie?

Kable zasilające to nieodzowny element każdego gospodarstwa domowego. Zastosowanie tego typu przewodów jest bardzo szerokie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podłączenie jakiegokolwiek sprzętu do prądu, niezależnie od jego przeznaczenia. Znajdują także zastosowanie w instalacjach nagłośnienia publicznego. Wybór kabli zasilających jest bardzo szeroki i powinien być dobrze przemyślany, zwłaszcza jeżeli chodzi o przeznaczenie go do systemów audio.


Dlaczego kabel kablowi nierówny?

Kabel zasilający może mieć wpływ na jakość brzmienia, dlatego ważne jest kupowanie jedynie przewodów przeznaczonych do systemów audio. Dlaczego? Prąd elektryczny nie zawsze ma wartość stałą. Jego jakość zależy od takich rzeczy jak częstotliwość zmian napięcia zasilania, skoków napięcia czy kształtu przebiegu sinusoidy. Właśnie na tych poziomach może się psuć jakość dźwięku w zestawie kina domowego.

Produkty

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabla zasilającego?

Najistotniejsze jest upewnienie się, czy kabel ma odpowiednie ekranowanie. Powszechnie wykonywane jest ono z oplotu pasemek miedzianych, gwarantujących niezwykle wysoką odporność na zginanie i dużą wytrzymałość. Przewody do używania innych urządzeń, niekoniecznie przystosowane są do znoszenia zakłóceń czy interferencji. Wysoko jakościowe rozwiązania przeznaczone do systemów audio zapewnią stabilną pracę sprzętu, czyniąc dźwięk nieskazitelnym.
Materiały użyte przy produkcji kabla mogą znacząco wpływać na jakość przesyłania dźwięku. Warto pamiętać także o parametrach, którymi powinien cechować się dobry kabel sieciowy do audio: 
izolacja nie powinna być mniejsza niż 0.8mm,
napięcie przebicia osłony przewodu nie mniejsze niż 450V,
rezystancja żył na poziomie maksymalnym 7.41 Omh/km w 20c,
dla żył miedzianych grubość przekroju poprzecznego nie mniejsza niż 2.5mm2,
dla żył z miedzi o czystości 99,99% - 2.0mm2.
Warto także zapoznać się z kablami skonstruowanymi wg. Złotego Podziału; pozwala on na jeszcze większe zniuansowanie dźwięku przez odtworzenie głębszych basów bądź wyższych tonów.


Co jeszcze wpływa na brzmienie?

Kolejnym elementem jest długość kabla, która powinna być dopasowana do przewidywanego użytkowania. Powszechnie dostępne są przewody osiągające nawet kilkadziesiąt metrów i warto już na wstępie dobrze przemyśleć docelowe przeznaczenie przewodu. Zbyt długi przewód będzie narażony na dodatkowe zakłócenia. Maksymalna moc przewodu oraz moc znamionowa również będzie aspektem wpływającym na jakość przesyłanego sygnału, w zależności od przeznaczenia przewodu. Należy oczywiście pamiętać o wyborze odpowiedniego złącza. Wtyczki EURO, kątowe z uziemieniem, wtyki IEC na 3-pinowe gniazda, to tylko niektóre z szerokiej gamy dostępnych rozwiązań. 
Ponadto grubość wszystkich żył w kablu powinna być na ogół dokładnie taka sama. 

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane