Kable USB
25 lat temu kable USB stawiały pierwsze kroki w świecie technologii, jednak dziś ciężko wyobrazić sobie życie bez nich. Złącza USB wykorzystywane są wszędzie, a dzięki swojej uniwersalności i prostocie – ich użytkowanie jest bardzo intuicyjne.
Rodzaje kabli USB
Najpowszechniejszym i najczęściej spotykanym kablem USB jest złącze typu A. Charakteryzuje się podłużnym, prostokątnym kształtem. Obecnie w użytku pozostały jedynie standardowe złącza typu A, wersja USB-A mini nie jest już wykorzystywana, a USB-A micro – spotykana dość rzadko. Złącze typu B to kwadratowy odpowiednik złącza typu A. Dziś zapomniane, kiedyś cieszyło się dużym powodzeniem. Wciąż można je spotkać w niektórych urządzeniach, np. drukarkach. Dla urządzeń mobilnych stworzono USB-B mini i micro. USB-B micro wciąż można spotkać w wyprodukowanych kilka lat temu urządzeniach mobilnych. Najbardziej współczesną wersją jest USB typu C. Symetryczne, podłużne, zaokrąglone na brzegach złącze z czasem ma wyprzeć swoich poprzedników. Jest wygodne i funkcjonalne, jego kształt eliminuje problemy związane z podłączeniem urządzenia.
Jak działa USB?
Wszystkie kable (za wyjątkiem standardu USB 3.0 i USB-C) składają się z czterech przewodów. Dwa z nich służą do przesyłania lub odbierania danych, a kolejne dwa to uziemienie i napięcie. W zależności od rodzaju sprzętu, dane mogą być przesyłane w sposób masowy, izochroniczny oraz przerwaniowy.
Czym są standardy?
Ze standardem USB warto się zapoznać, ponieważ ma wpływ na prędkość przesyłu danych. Pierwszymi, dostępnymi od lat 90., a zarazem najwolniejszymi typami USB są 1.0 i 1.1 o prędkości przesyłu 12 Mbit/s. Dziś standard nie są już spotykane.
Wraz z wkroczeniem w nowy wiek, pojawił się USB 2.0, a szybkość przesyłu zwiększyła się do niespotykanych na tamten czas 480 Mbit/s. Choć od premiery minęło przeszło 20 lat, standard USB 2.0 wciąż jest wykorzystywany. Nie umożliwia jednoczesnego przesyłania i odbierania danych.
Ostatnie 15 lat przyniosło kolejną rewolucję – standardy USB 3.0, USB 3.1 i USB 3.2, przemianowane później na USB 3.1 Gen 1, USB 3.1 Gen 2 i USB 3.2. Postęp technologii pozwolił na jeszcze szybszy przesył i odbiór danych, dla USB 3.1 Gen 1 to 5 Gbit/s, USB 3.1 Gen 2 – 10 Gbit/s, a dla USB 3.2 – 10 i 20 Gbit/s. W przypadku standardu 3.0 zastosowano tryb full-duplex, który umożliwia jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kabel USB?
Podstawowym kryterium jest rodzaj kabla. Błędny wybór złącza całkowicie uniemożliwi korzystanie z dobrodziejstw USB. Należy zwrócić uwagę również na standard USB, napięcie (V) oraz natężenie (A), które informuje o intensywności przepływu prądu elektrycznego przez kabel. Ważny jest odpowiedni dobór kabla do mocy urządzenia. Należy pamiętać, że długość kabla może mieć ogromne znaczenie dla szybkości przesyłu i odbioru. Dłuższe kable mogą wydłużyć czas przesyłu danych, dlatego wybierając kabel, warto zwrócić uwagę na jego średnicę. Podczas wyboru można zastosować ogólną zasadę: im dłuższy kabel USB, tym większa powinna być jego średnica.