Filtry

Opcje dodatkowe

Nagłośnienie sali gimnastycznej zawsze jest sporym wyzwaniem. Trzeba pamiętać o tym, że poszczególne obiekty różnią się od siebie wielkością, kształtem, rozmieszczeniem wyposażenia oraz akustyką. Dlatego głośniki do sali gimnastycznej muszą być odpowiednio dobrane, a cały system nagłośnienia - wręcz szyty na miarę. Nagłośnienie salo gimnastycznej powinno zapewniać jak najlepszy stosunek jakości dźwięku do posiadanych możliwości finansowych.
 

Sala gimnastyczna nagłośnienie

 
Pod względem trudności nagłośnienia, sale gimnastyczne są prawdziwym wyzwaniem i sporym przedsięwzięciem. Dobór odpowiedniego nagłośnienia wymaga tutaj sporej dawki wiedzy i doświadczenia. Dlatego tę kwestię zdecydowanie warto powierzyć profesjonalistom w swoim fachu. Wykonanie systemu nagłośnienia w sali gimnastycznej powinno zostać poprzedzone odpowiednimi pomiarami - na przykład czasu pogłosu, kryterium echa czy zrozumiałości wypowiedzi. Na podstawie tych parametrów należy wykonać adaptację akustyczną sali. Dopiero później można przejść do dopasowania systemu nagłośnienia. 

Dlaczego nagłośnienie sali gimnastycznej jest tak wymagające?

 
Sala gimnastyczna to zawsze spory obiekt o dużych wymiarach. Negatywnie na odbiór rozchodzącego się tutaj dźwięku będzie wpływać między innymi zjawisko odbić akustycznych oraz długi czas pogłosu. W narożnikach pomieszczenia z kolei niektóre częstotliwości - zwłaszcza niskie - mogą występować w dużym stopniu natężenia. Aby zapobiec zniekształcaniu się dźwięku, należy zainwestować w wysokiej jakości sprzęt nagłośnieniowy, który wprowadzi możliwie najlepszą jakość dźwięku przy możliwościach pomieszczenia. 
 

Jakie są funkcje nagłośnienia w sali sportowej?

 
Przede wszystkim, jeszcze przed przystąpieniem do wyboru systemu nagłośnienia, warto zadać sobie pytanie, po co tak właściwie zostaje on wprowadzony? Jeśli chodzi o obiekty sportowe, to system nagłośnienia ma za zadanie nie tylko odtwarzanie muzyki w trakcie wydarzeń sportowych, ale również przekazywanie komentarzy podczas widowiska, różnego rodzaju zapowiedzi i informacji. Dlatego bardzo ważne, by nagłośnienie sali gimnastycznej pozostało skoncentrowane na jak najwyraźniejszym przekazywaniu mowy. Odtwarzanie muzyki jest tutaj aspektem drugorzędnym, chociaż też nie pozostaje bez znaczenia. W pomieszczeniach o dużej kubaturze uzyskanie czytelności dźwięku może być znacznie utrudnione. A jest ono bardzo istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że na salach gimnastycznych często odbywają się różnego rodzaju apele, zgromadzenia i treningi. Nierzadko organizuje się tutaj także różnego rodzaju imprezy muzyczne, np. studniówki. 
 

Jakie powinno być nagłośnienie sali gimnastycznej?

 
Głośniki do sali gimnastycznej i pozostały osprzęt muszą spełniać wiele wymagań. Przede wszystkim - dźwięk musi być tutaj równomiernie rozprowadzany, by w każdym miejscu pomieszczenia posiadał on takie samo natężenie, barwę oraz głośność. Mowa powinna być wyraźna i zrozumiała bez żadnego problemu, nawet jeśli sala gimnastyczna jest zapełniona przez głośny tłum. Dlatego system nagłośnienia powinien posiadać odpowiedni mocy, by przebić się przez ten harmider.

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane