Filtry

Opcje dodatkowe

Czym kierować się przy wyborze wzmacniacza stereo?

Wzmacniacz to jeden z najważniejszych elementów każdego zestawu nagłośnieniowego. Odpowiada za odbieranie sygnału ze źródła, wzmocnienie i ulepszenie go, a następnie przekazywanie do głośników. 
Sprecyzowanie własnych potrzeb ważnym krokiem przy doborze wzmacniacza. Poza poszukiwaniem wysokiej jakości sprzętu o dobrych parametrach technicznych, należy również pamiętać, że wzmacniacz stereo można dobrać do własnych upodobań pod względem charakterystyki brzmienia. Użytkownik powinien zastanowić się, czy bardziej zależy mu na ciepłym, mało dynamicznym dźwięku czy wręcz odwrotnie. Niektórzy producenci kładą szczególny nacisk na naturalność brzmienia, podczas gdy inne modele opierają pracę na odtwarzaniu niskich tonów, z nieco wycofaną górną częścią pasma.  Zdefiniowanie swoich oczekiwań względem sprzętu jest kluczem do sukcesu w wyborze doskonale dopasowanego wzmacniacza stereo. Sprecyzowanie potrzebnej funkcjonalności wzmacniacza jest podstawą – dla niektórych użytkowników konieczne będzie wyposażenie na przykład w wejście słuchawkowe czy port Bluetooth. Istotne jest także określenie swojego budżetu, by poszukiwać najlepszego rozwiązania w danej klasie cenowej.
 

Produkty

AMC iMIX63 - Przedwzmacniacz miksujący
AMC

AMC iMIX63 - Przedwzmacniacz miksujący

1 517,80 zł (1 233,98 zł netto)

BIAMP - CONCEPT 1 Wzmacniacz zintegrowany
APART

BIAMP - CONCEPT 1 Wzmacniacz zintegrowany

2 371,00 zł (1 927,64 zł netto)

BIAMP - ZONE4 Przedwzmacniacz 4-strefowy stereo
APART

BIAMP - ZONE4 Przedwzmacniacz 4-strefowy stereo

5 033,00 zł (4 091,87 zł netto)

DEXON -  DAC 500 - wzmacniacz
DEXON

DEXON - DAC 500 - wzmacniacz

2 690,00 zł (2 186,99 zł netto)

Najważniejsze parametry wzmacniaczy stereo

Wśród istotnych parametrów opisujących wzmacniacz znajduje się współczynnik tłumienia. Im wyższą przyjmuje wartość, tym lepiej kontrolowany jest sygnał wydostający się z urządzenia. Kolejną ważną informację dostarcza podawany przez producenta stosunek sygnału do szumu – S/N. Jeśli osiąga wysoką wartość – oznacza to, że dostarczany do głośników dźwięk jest praktycznie pozbawiony zniekształceń.

Kompletowanie systemu dźwiękowego wymaga przemyślenia ilości urządzeń, jaka będzie podłączana do wzmacniacza który powinien zostać odpowiednio dobrany pod względem ilości kanałów (odpowiada ona liczbie możliwych do podłączenia sprzętów). Produkty dostępne na rynku różnią się też pod względem mocy znamionowej. Ten parametr należy wziąć pod uwagę podczas kompletowania wzmacniacza z głośnikami i dobrać urządzenia tak, aby nie przepalić instalacji, ale również – móc w pełni rozwinąć możliwości sprzętu.

 

Wzmacniacze miksujące

Wzmacniacze miksujące posiadają możliwość podłączenia więcej niż jednego źródła sygnału. Sprawia to, że bez konieczności korzystania z dodatkowego miksera jeden wzmacniacz może obsługiwać dźwięk zarówno z odtwarzaczy, jak i na przykład sygnał z mikrofonu.
Osobną kategorię stanowią wzmacniacze miksujące strefowe, za pomocą których możliwe jest sterowanie dźwiękiem w wydzielonych strefach. Takie urządzenia pozwalają na połączenie kilku oddzielnych zestawów audio, którymi można niezależnie zarządzać. Wzmacniacze miksujące doskonale sprawdzą się w systemach nagłośnienia publicznego oraz w zestawach typu multi room.


Czym różni się wzmacniacz od końcówki mocy?

Wzmacniacze z reguły określane są mianem zintegrowanych, jeśli mowa o jednym, wielofunkcyjnym urządzeniu. Akustyk może również zdecydować się na zakup końcówki mocy. To oddzielnie instalowana, ostatnia część toru wzmacniającego, dodatkowo wzmacniająca sygnał i bezpośrednio odpowiadająca za przesłanie go do głośników. Zastosowanie końcówki mocy skraca ścieżkę dźwięku i potencjalnie umożliwia profesjonalistom polepszenie jakości brzmienia, dzięki odpowiedniemu dobraniu tego komponentu i zestrojeniu go z przedwzmacniaczem.

Subskrypcja

Zapisz się do Naszego newslettera - unikalne kody rabatowe, dostęp do promocyjnych ofert, informacje o nowościach i rabatach w Naszym sklepie

Przepisz kod z obrazka

weryfikator

Ostatnio oglądane